LAUAJALGPALLI AJALUGU


Kõik algas primitiivselt - puust kast, pulgad ning palju fantaasiat. Mäng mida tuntakse lauajalgpalli nime all on suure tõenäosusega saanud alguse 1920 ndatel Saksamaalt. "ilmselt" sellepärast, et umbes samal ajal töötasid ka prantslased sarnase mängu kallal. Suurimat populaarsust oma algusaastail saavutas lauajalgpall siiski Saksamaal. Juba mängu algusaastail oli praktiliselt igas külas oma lauajalgpallitiim.
Parimatel lauajalgpallivõistkondadel olid omad klubihooned kohe "õige" jalgpalliväljaku kõrval või siis koguneti mõnda lähedal asuvasse baari, tähistama oma kodumeeskonna võite. Mõne aja möödudes olid pea kõikides jalgpalliga lähedalt seotud pubides ning klubides omad lauajalgpalli lauad, mida kutsuti "kickeriteks". Sellise nimega tuntakse Saksamaal lauajalgpalli tänaseni.
Esimesed Saksa lauajalgpallilauad olid väga primitiivsed- täisnurkne puidust karp viinerist mänguväljak, varras, millele kinnituvad mängijad oli tehtud puust, samuti ka selle külge "blokina" kinnituvad "mängijad".Väravad olid lõigatud puidust kasti otstesse, ning väravavõrguks riidest tasku. Laudu valmistasid klubi liikmed ise või telliti töö kohalikult puusepalt.
Peale Teist Maailmasõda, alustasid mitmed firmad müntidega töötavate "kickerite" tootmist.Alguses nägid mängud väliselt välja väga erinevad ,kuna tootjaid oli palju ja igal neist olid oma ideed, milline peaks olema mängu disain.
Samal ajal alustasid ka itaallased ja prantslased oma mudelite tootmist. Prantslasi võib pidada teleskoopvarraste idee autoriteks ning rakendajateks.
Ameerika Ühendriikidesse imporditi esimene lauajalgpalli laud 1955 aastal, kuid esialgu mäng suurt populaarsust seal ei saavutanud. Kuuekümmnendatel, mil Euroopas oli lauajalgpall saavutanud juba arvestatava populaarsuse, oli huvi mängu vastu USAs ikka veel kasin. Kuid aasta aastalt kasvas populaarsus ka seal. Selle põhjuseks peetakse Ameerika sõdureid, kes peale naasmist Euroopast, kus neil oli palju kokkupuutumist lauajalgpalliga, saabusid oma kodupaikadesse üle Ameerika. 1969. aastat võib pidada aastaks, mil algas lauajalgpalli võidukäik Ameerikas.
Üheksakümmnendate alguses olid püsti pandud üksikud lauad, üks neist toonases populaarses ööklubis "Piraat" , hiljem on mõned lauad olnud mõningates pubides, näiteks "Bulldogis".
Tänaseks on asi niikaugele jõudnud, et lauajalgpall on ka Eestis omale hulga poolehoidjaid ning ka aktiivseid harrastajaid leidnud.Pea kõikides suuremates linnades on huvilistel võimalus lauajalgpalli mängida.Suurema kandepinna on lauajalgpall leidnud Tartus ja Tallinnas, kus ka toimuvad regulaarsed turniirid.
Väiksematest kohtadest toimub aktiivne tegevus Järva-Jaanis, Koerus ning Roosna-Allikul. Järgmise sammuna soovime hakata korraldama Eesti meistrivõistlusi ning osaleda ka mõnel rahvusvahelisel turniiril.
Alates 2006 aastast on Eesti Lauajalgpalli Liit ka rahvusvahelise alaliidu liige.